Meteoroloji’den sarı ve turuncu kodlu uyarılar: 7 ile dikkat! Yoğun kar yağışı bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Akdeniz, İç Anadolu, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Kütahya, Bolu, Düzce, Zonguldak ve Tokat çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Doğu Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu ile Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Düzce, Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Güneydoğu Anadolu ile Bitlis, Şırnak ve Hakkâri çevreleri ile Hatay’ın kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişiklik beklenmiyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, Güneydoğu Anadolu, Bitlis, Şırnak ve Hakkâri çevreleri ile Hatay’ın kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek ulaşımda aksamalar, su baskını buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

7 İLE UYARI

Ağrı için sarı kodlu kar uyarısı

Hakkari, Siirt, Bitlis, Van ve Muş için sarı ve turuncu kodlu uyarısı

Şırnak’a sarı kodlu kar uyarısı

SULTANGAZİ’DE KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLDU 

Akşam saatlerinde Sultangazi’de kar yağışı etkili olmaya başladı. Afet İşleri Dairesi Başkanlığı (AKOM) kentin yüksek kesimleri ile kuzey kesimlerinde kar ve karla karışık yağmurun etkili olacağı uyarısı yapmıştı. Gece saatlerinde sıcaklıkların 8-10 derece düşeceği bilgisinin de yer aldığı açıklamanın ardından İstanbul Sultangazi’de akşam saatlerinde kar yağışı etkili olmaya başladı. Yağışın ardından Sultangazi’nin bazı bölgelere beyaza büründü.

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, meteoroloji raporlarına göre, olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı ilçelerde yarın eğitime ara verileceği belirtildi.

Açıklamada, “Süleymanpaşa, Malkara, Muratlı, Ergene ve Hayrabolu ilçelerimizde 10 Ocak Çarşamba günü resmi ve özel tüm okullarımızda 1 gün süre ile Şarköy ilçemizde 10 Ocak Çarşamba günü taşımalı eğitim kapsamındaki öğrencilerimiz için 1 gün süre ile eğitim ve öğretime ara verilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

EDİRNE

Edirne’nin İpsala, Enez, Uzunköprü ve Keşan ilçelerinde kaymakamlıklar sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada, olumsuz hava koşulları nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime yarın ara verildiğini duyurdu.

ÇANAKKALE

Çanakkale Valiliği’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Alınan son meteorolojik verilerin değerlendirilmesine göre olumsuz hava koşullarının ulaşımda aksamaya sebep olabileceği değerlendirildiğinden, 10.01.2024 Çarşamba günü, İl Merkezi ile Ezine, Bayramiç, Yenice, Çan, Eceabat ve Biga ilçelerinde, Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm resmi ve özel eğitim kurumlarında, eğitim öğretime 1 gün süreyle ara verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

ESKİŞEHİR’DE 2 İLÇEDE OKULLAR TATİL EDİLDİ

Eskişehir’de etkili olan kar yağışının ardından İnönü ilçesinde ilk ve orta dereceli okullar ile Beylikova ilçesinde taşımalı eğitim veren okullar tatil edildi.

İSTANBUL VE TÜM İLLER İÇİN YENİ UYARI

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Bugün ülkede genelde karla karışık yağmur şeklinde yağış var. Doğu Akdeniz, Antalya, Gaziantep, Şanlıurfa da kuvvetli yağmur. Çanakkale’nin doğusu, Balıkesir’in kuzeyi, Bolu ve Düzce’nin yüksekleri, Rize, Artvin de kar yağışı var. Rüzgar Marmara’da kuzey yer yer fırtına hızında esecek.

Prof. Dr. Şen, “Bugün İstanbul’da yağmur var. Avrupa yakasının batı kesimleri karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı sıcaklık 5 derece. Rüzgar poyrazdan yer yer fırtına hızında esecek. Akşama yağış kalmıyor. Yarın yağış yok. Cuma akşamı ve cumartesi hafif kar yağışlı sıcaklık 4 derece.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA
Parçalı ve çok bulutlu, doğu kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur, yağış alan yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor.

EDİRNE -4°C, 5°C
Parçalı ve çok bulutlu

İSTANBUL 2°C, 5°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yağmur ve karla karışık yağmurlu

KOCAELİ 2°C, 6°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı hafif yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı

TEKİRDAĞ -3°C, 4°C
Parçalı ve çok bulutlu

EGE
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Kütahya çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

A.KARAHİSAR -1°C, 3°C
Parçalı ve çok bulutlu

DENİZLİ 1°C, 9°C
Parçalı ve çok bulutlu

İZMİR 4°C, 11°C
Parçalı bulutlu

MUĞLA 0°C, 11°C
Parçalı bulutlu

AKDENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Hatay’ın kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

ADANA 10°C, 18°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

ANTALYA 10°C, 17°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde sağanak yağışlı

ISPARTA 0°C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yağmurlu

MERSİN 12°C, 17°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde sağanak yağışlı

İÇ ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA 0°C, 6°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yağmurlu, yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu

ESKİŞEHİR -2°C, 1°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kar yağışlı

KAYSERİ -2°C, 4°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

KONYA 2°C, 5°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

BATI KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, Zonguldak ve Düzce çevrelerinin hafif yağmurlu, Bolu çevrelerinin bu akşam saatlerinde hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BOLU -2°C, 2°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde hafif kar yağışlı

KASTAMONU -3°C, 4°C
Parçalı ve çok bulutlu

SİNOP 6°C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu

ZONGULDAK 4°C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde yağmurlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ile Tokat çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarda yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı beklenmektedir.

RİZE 6°C, 9°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

SAMSUN 5°C, 9°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde yağmurlu

TOKAT 0°C, 4°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde kar yağışlı

TRABZON 7°C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

DOĞU ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı beklenmektedir.

AĞRI -1°C, 2°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

ERZURUM -2°C, 2°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

MALATYA 2°C, 5°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren yağmurlu

VAN -4°C, 4°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

DİYARBAKIR 5°C, 7°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Perşembe) sabah saatlerinden itibaren kuvvetli olması bekleniyor.

GAZİANTEP 5°C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

MARDİN 2°C, 5°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Perşembe) sabah saatlerinden itibaren kuvvetli olması bekleniyor.

ŞANLIURFA 7°C, 9°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden itibaren kuvvetli olması bekleniyor.

5 GÜNLÜK TAHMİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir