USDC Satan Akıllı Para, Bu 5 Altcoin’den Alıyor!

Yakın zamanda fiyat sabitliğini kaybeden USD Coin’in (USDC) kurumsal yatırımcı ve fonlardan nasıl tepki alacağı önemli bir soru. On-chain veriler, Justin Sun ve Kyber Ventures gibi fonların USDC’yi 5 altcoin ile takas ettiğini gösteriyor.

Kurumsal para dalgalanan USDC fiyatına nasıl tepki veriyor?

Önde gelen kripto para analitik firması Lookonchain, yakın zamanda USDC’nin dalgalı fiyatını ve çeşitli fonların buna nasıl yanıt verdiği hakkında tweet attı. Tweet, bazı fonların hafta sonu banka tatili öncesinde USDC varlıklarını Circle ve Coinbase aracılığıyla USD nakit karşılığında kullandığından bahsetti.

Bu fonlar arasında Jump Trading, Wintermute Trading, Genesis Trading ve BlockTower Capital yer alıyor. Öte yandan, diğer bazı fonlar dipten USDC alıyor. Bu işlemlerden biri Ethereum kurucusu Vitalik Buterin tarafından gerçekleşti.

Vitalik.eth, Worthalter ve Taureon Capital’in USDC’yi düşük bir fiyata satın aldığı belirtildi. Kriptokoin.com olarak North Rock Digital CEO’su Hal Press’in 0,88 dolardan satın alım yapacağını söylediği açıklamalarına ve Buterin’in işlemlerine bu yazıda yer verdik.

Diğer fonlar bu 5 stablecoin’e geçiyor

Diğer birkaç fon, USDC varlıklarını DAI, USDT, USDP, BUSD ve ETH gibi diğer kripto para birimleri ile değiştirdi. Bu tür alışverişleri yapan fonlardan bazıları arasında Justin Sun, IOSG Ventures, Kyber Ventures, Chain Capital, Hashed, Spartan Group, Signum Capital, Infinity Ventures Crypto, LD Capital, LedgerPrime, Dokia Capital ve Alpha Citadel Ventures yer alıyor.

Stablecoin’lerin talep veya arzdaki değişiklikler gibi çeşitli piyasa güçlerinden etkilenebileceğini dikkate almakta fayda var. Ek olarak, stablecoin’in sabitlendiği temel varlıklardaki düzenleyici eylemler veya değişiklikler de değerini etkileyebilir.

Çeşitli fonların USDC’nin fiyat sabitliğini geri almasını beklediği için yatırımcıların durumu nasıl gördüğü hakkında fikir sahibi olabiliriz. Bazı yatırımcılar paniğe kapılıp USDC varlıklarını satıyor olabilirken, diğerleri durumdan faydalanarak USDC’yi düşük bir fiyattan satın alıyor olabilir. Diğerleri, USDC varlıklarını daha istikrarlı olduğuna veya daha fazla büyüme potansiyeline sahip olduğuna inandıkları diğer kripto para birimleriyle değiştiriyor olabilir.

Circle, “herhangi bir açığı kapatacağını” söyledi bildirdi: USDC yükseliyor

USDC’nin arkasındaki şirket Circle yaptığı resmi açıklamada, Pazartesi gününden itibaren normal faaliyetlerine devam edeceğini ve stablecoin’in ABD doları ile birebir sabit kalacağını belirtti. Açıklamalar, firmanın, bankanın 11 Mart’ta aniden kapanmasının ardından rezervlerindeki herhangi bir açığı kapatmak için “kurumsal kaynaklarını” kullanma planı geliştirmesinden sonra geldi.

Circle tarafından yayınlanan resmi bir blog gönderisine göre şirket, bankanın gerekli nakit varlıklarını iade edememesi durumunda, stablecoin’ini şirket kaynaklarıyla karşılayarak destekleyeceğini belirtiyor. Ayrıca Circle, böyle bir senaryo ortaya çıkarsa dış finansman arayacağını da açıkladı. Şirketin güvenesi esnasında USD Coin fiyatı dolar sabitliğine geri dönüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir