Son 53 yılın en sıcak ‘ocak ayı’ yaşandı

Türkiye’de geçen ay, son 53 yılın en sıcak ocak ayı olarak kaydedildi. Anadolu Ajansı muhabirinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere göre, 2024 yılı ocak ayında ortalama sıcaklıklar birçok bölgede mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Kırklareli, Bilecik, Tekirdağ Malkara, Sakarya Geyve, Manisa Akhisar, Balıkesir Dursunbey, Kütahya Simav, Antalya Gazipaşa, Yozgat, Zonguldak, Kastamonu İnebolu, Trabzon, Rize, Hopa, Artvin, Bolu, Karabük, Merzifon, Amasya, Sinop Boyabat, Çorum Osmancık, Giresun Şebinkarahisar çevrelerinde mevsim normalleri civarında sıcaklık ölçüldü.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları arasındaki ocak ayı ortalama sıcaklığı 2,9 derece iken, geçen ay bu değer 5,7 dereceye çıkarak normallerinin 2,8 derece üzerinde gerçekleşti. Sıcaklık analizlerine göre, 1971’den beri yapılan karşılaştırmalara göre, 2024 Ocak ayı son 53 yılın en sıcak ocak ayı olarak kaydedildi. Ardahan’da en düşük sıcaklık sıfırın altında 31,3 derece olarak ölçülürken, en yüksek sıcaklık ise Akçakoca’da 29,3 derece olarak tespit edildi.

Bölgelere göre sıcaklıklara bakıldığında:

Marmara Bölgesi’nde ortalama sıcaklıklar genellikle mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Lüleburgaz’da en düşük sıcaklık sıfırın altında 7,1 derece olarak ölçülürken, en yüksek sıcaklık 22,8 dereceyle kaydedildi.
Ege Bölgesi’nde ise ortalama sıcaklıklar Akhisar, Dursunbey, Simav çevrelerinde mevsim normalleri civarında iken, diğer bölgelerde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Afyonkarahisar Emirdağ’da en düşük sıcaklık sıfırın altında 9,4 derece olarak ölçülürken, Manisa Salihli’de en yüksek sıcaklık 23,8 derece olarak kaydedildi.
Akdeniz Bölgesi’nde de sıcaklıklar genellikle mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Kahramanmaraş Göksun’da en düşük sıcaklık sıfırın altında 12,2 derece olarak ölçülürken, Mersin Erdemli’de en yüksek sıcaklık 25,6 derece olarak kaydedildi.
İç Anadolu Bölgesi’nde, Yozgat çevresinde sıcaklıklar mevsim normalleri civarında seyrederken, diğer bölgelerde normallerin üzerinde gerçekleşti. Kangal’da en düşük sıcaklık sıfırın altında 14,4 derece olarak ölçülürken, Çumra’da en yüksek sıcaklık 16,1 derece olarak kaydedildi.
Karadeniz Bölgesi’nde ortalama sıcaklıklar genellikle mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bayburt’ta en düşük sıcaklık sıfırın altında 15,7 derece olarak ölçülürken, Akçakoca’da en yüksek sıcaklık 29,3 derece olarak kaydedildi.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde ise sıcaklıklar genel olarak mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Ardahan’da en düşük sıcaklık sıfırın altında 31,3 derece olarak ölçülürken, Ceylanpınar’da en yüksek sıcaklık 18,8 derece olarak kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x