Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: Doğalgaz ticaret merkezinin yasal alt yapısı hazırlanıyor

Sakarya Gaz Sahası’nda ilave miktarla birlikte rezerv büyüklüğü 710 milyar metreküpe ulaşmış ve gazın karaya çıkartma çalışmaları devam ediyordu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kurulması planlanan doğalgaz ticaret merkezine ilişkin yasal altyapıya yönelik çalışmaların sürdüğünü belirterek, ayrıca Karadeniz gazının devreye alınacağı tarihe ilişkin açıklama yaptı. 

Bakan Dönmez, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hedef bir yıl içerisinde tam işler hale getirmek

Bakan Dönmez, yapılan çalışmaların geldiği aşama ile ilgili bir sonu üzerine “Çalışmalar sürüyor. Hedefimiz bir yıl içerisinde orayı tam işler hale getirmek..” açıklamasında bulundu.

“İki kanunda değişiklik ihtiyacı var”

Son dönemde depreme odaklanıldığına işaret eden Dönmez, “Ayrıca bir iki kanunda değişiklik ihtiyacı var. O da önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelecek. Ondan sonra da yasal altyapı büyük oranda tamamlanmış olacak.” ifadelerini kullandı.

Karadeniz gazının devreye alınacağı tarih

Bakan Dönmez, Karadeniz gazının devreye alınacağı tarihe ilişkin “Çok değil, bir miktar gecikme olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Çalışanların bir kısmının deprem bölgesinden geliyor”

Çalışanların bir kısmının deprem bölgesinden geldiğine ve aileleriyle ilgilenmeleri gerektiğine dikkati çeken Dönmez, “Bir kısmı geri dönmeye başladı. Bu biraz etkileyecek ama bölgeye gideceğim, değerlendireceğiz. Muhtemelen nisana kalır gibi görünüyor.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir