BMW, iyimser tahminlerine rağmen ivme kaybetti

Investing.com – BMW (BMWG) hisseleri; otomobil üreticisi önümüzdeki yıl için genel olarak iyimser bir tahminde bulunmasına rağmen Çarşamba günü Almanya’da değer kaybetti.

Grup, 2023 yılında satışlarının %8 ila %10’u arasında faiz ve vergi öncesi kâr (FVÖK) elde etmeyi beklediğini, bu rakamın tarihsel aralığına uygun olduğunu ve pandemi ve elektrikli mobiliteye geçişin neden olduğu çalkantılı üç yılın ardından işlerin normalleşmesini yansıttığını söyledi.

Ancak yatırımcılar, “fiyatların istikrara kavuşmasını beklediğini” ifade eden ve şirketin, yüksek girdi maliyetlerini büyük ölçüde varlıklı müşteri tabanına yansıtma kapasitesini tükettiğini öne süren bir satıra odaklandı. Geçen yıl yapılan ciddi bazı fiyat artışları, teslimatlardaki %2,4’lük düşüşe rağmen BMW’nin net kârını, %49 artırarak 18,6 milyar euro’ya (1 euro = 1,0730 dolar) yükseltmesine yardımcı oldu.

Teslimatların önümüzdeki yıl sadece “biraz” artmasının beklendiği belirtildi

Grup, geçen yıl iki kattan fazla artışla, teslimatların %9’unu oluşturan elektrikli araç satışlarındaki güçlü büyümenin damgasını vurduğu “sürekli zorlu bir iş ortamında kârlı bir büyüme” yılı öngördü. Satışların %9’unu hibrit araçlar oluşturdu.

İcra Kurulu Başkanı Oliver Zipse, yaptığı açıklamada, bu yıl bataryalı elektrikli araçların payının %15’e yükselmesini beklediklerini söyledi. Şirket, 2030 yılına kadar yılda 10 milyon elektrikli araç satışı hedefine ulaşma yolunda ilerlediğini söylüyor.

2023’teki ana büyüme faktörleri BEV’ler ve BMW 7 Serisi ve Rolls-Royce (RR) markasını içeren üst düzey premium segmentindeki modeller olacak. Grup burada, BEV satışlarının neredeyse iki katına çıkmasıyla birlikte yaklaşık %15’lik bir büyüme bekliyor.

BMW hisseleri Frankfurt’ta %0,1 artış gösterdi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin, çoğu Alman üreticinin iş modelini altüst ettiği bir yıl öncesine kıyasla genel olarak pek değişmedi.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir