ABD, DeFi Hizmetlerinin Yasa Dışı Kullanıldığını Söyledi

ABD Hazine Bakanlığı 6 Nisan Perşembe günü yaptığı açıklamada, siber suçluların ve dolandırıcıların yasa dışı gelirlerini aktarmak ve aklamak için merkeziyetsiz finans (DeFi) hizmetlerini kullandığını duyurdu.

Hazine Bakanlığı, yasa dışı aktörlerin ABD ve yabancı kara para aklamayı önlemedeki güvenlik açıklarından yararlandığını ve terörizmin finansmanı (AML/CFT) düzenlemesinin yanı sıra hizmetlerin temelini oluşturan teknolojiyle mücadele ettiğini tespit etti. Açıklamalara göre, kara para aklamayı ve terörizmin finansmanını önlemek için bu yükümlülüklere uymayan DeFi hizmetleri, bu alandaki en önemli yasa dışı finans riskini oluşturuyor.

Hazine, Mevzuat Boşluklarının Ele Alınmasını Tavsiye Etti

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan ABD Hazine Bakanlığı’nın Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Brian Nelson: “Değerlendirmemiz, suçlular, dolandırıcılar ve Kuzey Koreli siber aktörler de dahil olmak üzere yasa dışı birçok aktörün, yasa dışı fonları aklama sürecinde DeFi hizmetlerini kullandığını ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı. 

Nelson, özel sektörün risk azaltma stratejilerini bilgilendirmek ve yasa dışı aktörlerin merkeziyetsiz finans hizmetlerini kullanmasını önlemek için adımlar atmak gerektiğini de sözlerine ekledi. 

Değerlendirmede tespit edilen diğer güvenlik açıkları arasında, DeFi hizmetlerinin mevcut AML/CFT yükümlülüklerinin kapsamı dışında olma potansiyeli, uluslararası AML/CFT standartlarının uygulanmaması ve zayıf siber güvenlik uygulamaları yer aldı. 

Hazine tarafından yapılan değerlendirmede, ABD’nin AML/CFT denetiminin güçlendirilmesi, DeFi yükümlülükleri konusunda özel sektöre ek rehberlik sağlanması ve hizmetler ile ilgili mevzuat boşluklarının ele alınması tavsiye edildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir